Ponad 5 tys. pln. Tyle chcą zarabiać Ukraińcy

Dodano: 05.02.2018

Ponad 5 tys. złotych. Tyle chcą zarabiać UkraińcyCo piąty Ukrainiec chce zarabiać ponad 5 tys. zł. I to na starcie!

Przeprowadzono sondę wśród obywateli naszego wschodniego sąsiada, którzy przyjechali do Polski. Zapytała ich, na jakie minimalne wynagrodzenie liczą. Okazuje się, że najwięcej (56%) wskazało na kwotę w przedziale 3–5 tys. zł miesięcznie na rękę. Powyżej 5 tys. zł chce zarabiać 19% ankietowanych. Natomiast 23% zaakceptowałoby wynagrodzenie niższe niż 3 tys. zł.

Ukraińcy chcą więcej niż średnia krajowa

– Są to dość wygórowane stawki – ocenia rzecznik prasowy Work Service. – Szczególnie biorąc pod uwagę to, że dzisiaj średnia krajowa w Polsce wynosi ok. 4,5 tys. zł brutto, czyli nieco ponad 3 tys. zł na rękę. Oczekiwania obcokrajowców mogą dziwić to zważywszy, że z reguły podejmują prace niewymagające wysokich kwalifikacji. Rzadziej szukają zatrudnienia na stanowiskach specjalistycznych czy menedżerskich, gdzie płace powyżej 3 tys. netto są uzasadnione.
– Możliwe, że wskazywany najczęściej przedział 3–5 tys. zł miesięcznie wynika z tego, że te osoby przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Zatem są gotowe pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo – w nadgodzinach lub na kilku etatach. Stąd takie oczekiwania – komentuje rzecznik.

Oni chcą więcej, bo Polacy zarabiają lepiej

Oczekiwania płacowe pracowników z Ukrainy utrzymują się na wysokim poziomie z powodu rosnących żądań płacowych na całym polskim rynku pracy, a także dlatego, że nasi pracodawcy docenili doświadczenie i zaangażowanie pracowników z Ukrainy.

Polska nie jedyną alternatywą dla Ukraińców

Podobnie uważa Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR. – Oczekiwania obcokrajowców rosną. Jej zdaniem wynika to z tego, że są oni coraz bardziej świadomi tego, jak wyglądają płace nad Wisłą. – Wiedzą, że średni poziom wynagrodzeń rośnie, a firmom brakuje pracowników. Nie są więc już tą słabszą stroną w negocjacjach z pracodawcami.

Ponadto Polska nie jest już dla nich jedyną alternatywą.

– Dla Ukraińców jesteśmy atrakcyjnym rynkiem pracy z uwagi chociażby na bliskość kulturową. Ale nie jedyną opcją – wyjaśnia Zielińska. Z danych agencji badawczej Rating Group wynika, że Ukraińcy planujący emigrację zarobkową najchętniej wyjechaliby do Niemiec (37%). Polska jest drugim najczęściej wskazywanym kierunkiem (26%).

W jakich branżach chcieliby pracować obcokrajowcy ze Wschodu przyjeżdżający do Polski?

27% badanych planowało podjąć zatrudnienie w przemyśle, 26 proc. w budownictwie. Dalej znalazły się hotelarstwo (19%), gastronomia (15%), handel (14%) i rolnictwo (14%).Szukasz pracowników z Ukrainy? Skontaktuj się z nami


Kontakt