W jakich branżach zatrudniać?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polski rynek pracy otworzył się na pracowników spoza granic kraju. Wśród obcokrajowców szukających zatrudnienia w naszej ojczyźnie zdecydowanie przeważają osoby z Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi cieszą się dobrą opinią, jako robotnicy u właścicieli wielu prywatnych firm. W jakich branżach warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy, w jakich branżach sprawdzają się najlepiej?

Dawno minęły czasy, gdy obcokrajowców w Polsce uważano za tanią siłę roboczą, dziś zatrudnia się ich na takich samych warunkach jak polaków. Branże, w jakich pracownicy z Ukrainy sprawdzają się najlepiej, to między innymi:

  • Prace sezonowe (zbieranie owoców, prace w polu)
  • Przetwórstwo
  • Branża gastronomiczna (kelner, barman)
  • Budownictwo
  • Produkcja (praca na linii fabrycznej)
  • Usługi transportowe

Pracownicy z Ukrainy są zazwyczaj mocno zmotywowani do tego, by podjąć pracę w Polsce, co pomaga im w stosunkowo krótkim czasie płynnie opanować język. Ukraińcy posługujący się komunikatywną polszczyzną, z łatwością znajdują zatrudnienie jako kasjerzy w marketach, kelnerzy, barmani, recepcjoniści, czy kierowcy taksówek. Coraz częściej w salonach kosmetycznych można spotkać również kosmetyczki pochodzenia ukraińskiego. Sąsiedzi zza wschodniej granicy podejmując pracę w Polsce, wykazują się sumiennością i odpowiednim podejściem do swoich obowiązków, dlatego też coraz więcej pracodawców decyduje się na ich zatrudnienie.